Otvoritvenemu dogodku bodo sledila organizirana vodenja po poti. V petek, 8. aprila, bomo po poti vodili dogovorjene organizirane skupine, za javnost pa bo pot dostopna v soboto, 9. aprila in v nedeljo, 10. aprila, vodenja po poti bodo ob 10.00, 12.00 in 14.00. Vabljeni!
Ljudje z okvaro vida prostor doživljajo nekoliko drugače, drugače pa ga tudi uporabljajo. Pri tem so velikokrat odvisni od pomoči drugih ljudi, saj se na njihovih poteh pojavljajo ovire, ki jih ljudje z dobrim vidom ne opazijo oz. jih na poti celo postavljajo. Zaradi staranja prebivalstva se število slabovidnih stalno povečuje, zato je v zavest odgovornih za načrtovanje javnih prostorov in tudi širše javnosti nujno uvesti miselnost o prostoru brez ovir in spodbuditi večjo občutljivost ter zavedanje o odgovornosti, ki jo ima vsak posameznik pri uporabi javnega prostora.
Gre torej predvsem za dogodek, namenjen osveščanju širše javnosti, ki lahko veliko prispeva k boljši dostopnosti prostora že tako, da ne postavlja dodatnih ovir na javne poti ter opozorilo, kaj bo še potrebno storiti za dobro dostopen mestni javni prostor. Začasno pot v Tivoliju bosta pripravili krajinski arhitektki dr. Andreja Zapušek Černe in Andreja Krivic Albreht, ki je tudi avtorica knjige Čutim, vidim, zmorem (Študentska založba, 2008).
Bistvo dogodka je vodenje obiskovalcev po kratki poti v Tivoliju, na kateri bomo opozorili na ovire, ki se pojavljajo na vsakdanjih poteh, ponazorili težko sledljivost poti in kaj bi se dalo storiti za boljšo orientacijo. Pot boste lahko spoznavali s posebnimi očali, skozi katere boste videli svet podobno, kot ga vidijo slabovidni. Posebej bomo predstavili vse dimenzije parka, ki jih mogoče na vsakdanjih poteh spregledamo, ali bolje, ne začutimo (kip na otip, rastline z zanimivim lubjem, prijetnimi listi in dišečimi cvetovi, temperaturne spremembe in vonji v rastlinjaku, ptičje petje..) V rastlinjaku gostuje knjižnica pod krošnjami, zato bomo tam pokazali tudi, kako izgledajo knjige v brajici, reliefni zemljevidi itd.