Tečem za Živo vodo! Bi tekli z mano tudi vi?

Tek, tekaški vikend, tekaška vadba, tekaško popoldne, tekaška oprema … ste pogledali tudi kaj na Rožnik in Golovec, pa na Brdo pri Kranju in na ulice v Kopru ter Murski Soboti, ste mogoče opazili različne tekaške forume, tekaške trenerje, različne tekaške klube, bloge in spletne strani namenjene teku, ste tudi vi opazili, da skoraj vsaka slovenska občina organizira več kot 3 tekaške prireditve na leto? Tek je postal res popularen in zanimiv je za vse generacije.

Tek je lahko tudi dobrodelen

Motivi so različni. Eni za zdravje, drugi za družbo, nekateri za dobro počutje, spet drugi za izboljšanje rezultata. In za kaj teče Živa voda? Za izkop vodnjakov v Malaviju.

V svetu poznamo različne načine dobrodelnih tekov. Na Irskem na primer lahko tečeš za dobrodelni namen, če med prijatelji zbereš npr. 1000 $. Dobrodelna organizacija ti nato podari majico, v kateri pretečeš maraton. V Sloveniji poznamo dobrodelne oz. humanitarne teke nekoliko drugače. Celoto oz. del dobička organizatorji namenijo v humanitarne namene. V Slovenijo pa je iz Irske dobrodelno idejo Žive vode prinesel p. Miran Žvanut. Ideja je zaživela že leta 2003 na Ljubljanskem maratonu. Tekači, ki so tekli za Živo vodo, so lahko po lastni presoji nakazali denar za Malavi in tekli na maratonu v rumenih majicah.

Kako Živa voda deluje sedaj?
Kdor želi postati tekač Žive vode in darovati svoj napor za izkop vodnjakov v afriški državi Malavi, se lahko pridruži skoraj dvestotim tekačem, ki to že delamo. Na tekme hodimo v živo rumenih majicah in na ta način osveščamo tekače, navijače, prijatelje, znance in vse simpatizerje teka, da tudi oni darujejo svoj napor in denar ter skupaj pomagamo izboljšati pogoje življenja v Malaviju. Minimalni oz. maksimalni denarni prispevek za sedaj še ni predpisan.

Koliko stane en vodnjak?

Cena izkopa enega vodnjaka je okoli 1000 evrov. V vasi, ki šteje od 100 do 200 ljudi, pa je postavljen po 1 vodnjak. Ko se ta izsuši, ostanejo vsi ti ljudje brez vode. Vodnjaki so izkopani tudi za šole, kjer se z enim vodnjakom dnevno odžeja več kot 1.500 šolarjev.

Kako pomaga Živa voda?
Sodelujemo z misijonarjem p. Stankom Rozmanom, ki deluje v Malaviju. Vse darove, ki jih tekači, prijatelji, znanci nakažejo za Živo vodo, takoj pošljemo v Malavi, kjer z našo pomočjo izkopljejo ali pa obnovijo vodnjake.
Prvo leto smo zbrali okoli 1.500.000, 00 SIT (torej danes bi rekli cca 5.000 eur). Nato smo delo nadaljevali. In akcije so bile uspešne. Več preberite strani Žive vode v pismih iz Malavija.

Jera Zajec, prava športnica! Asistentka na Pedagoški fakulteti in tekaška trenerka pri Živi vodi in Klubu Polet. Vodi 3 tekaške skupine (2 v Ljubljani in 1 v Kranju). Sama je aktivna gorska tekačica, planinska vodnica, turna smučarka in deskarka.

Kako si se Živi vodi priključila ti?
Leta 2004 sem v Stični slišala za dobrodelni tek in svoj prvi 42 km maraton sem odtekla v majici žive vode. Od takrat sem skušala na vseh tekaških prireditvah širiti idejo Žive vode. Iz leta v leto so se ideje množile in od leta 2008 tečemo tudi organizirano. Imamo svoje tekaške treninge, ki jih prilagajamo tako željam, potrebam kot trenutnim sposobnostim vsakega posameznika.

Tek na Kališče:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dTYVH4AKN_k[/youtube]

Ali Živa voda pozimi zmrzne?
Ne! Pozimi imamo zimsko vadbo, kjer tek kombiniramo s fitnesom in ohranjamo kondicijo za spomladansko obdobje. Ves čas pa skrbimo za dobro vzdušje na vadbi in drug drugemu pomagamo, da ohranjamo motivacijo.

Pa še nekaj zanimivosti:

  • Našo dobrodelnost je podprl tudi najboljši slovenski tekač Roman Kejžar.
  • Od leta 2007 ima Živa voda tudi svoj blog!
  • Vse o Živi vodi najdete na www.zivavoda.org.

3 KOMENTARJI

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.