Slovenci in Portugalci otvorili svetovno akcijo Očistmo svet 2012

Podatke o količini zbranih odpadkov organizatorji še prejemajo od občinskih organizatorjev in vodij zbirnih mest. Podjetja, pristojna za njihov odvoz, bodo v prihodnjem tednu podala končno oceno zbranih odpadkov. Pri čiščenju je aktivno sodelovalo 207 občin. Povprečna udeležba je dosegla 15 %, najvišja udeležba je zabeležena v občinah Radenci (48 %) in Naklo (47 %).

Odpadke bodo z divjih odlagališč na zbirne točke in od tam na centre za predelavo odpadkov ter na deponije odvažali prevozniki z več kot 50 komunalnih podjetij, Direkcije RS za ceste, podjetji Surovina in Dinos ter Slovenska vojska. Da ne bodo vsi odpadki končali na deponijah, bodo poskrbela podjetja Slopak (embalaža, izrabljene pnevmatike), ZEOS (odpadna električna in elektronska oprema) in Dinos (kovine).

Zaradi velike količine zbranih odpadkov je ponekod prišlo do zastojev pred deponijami v okolici večjih mest, zato vse prostovoljce in prevoznike organizatorji prosimo za strpnost.

očistimo slovenijo 2012Glavni motivator gibanja Let’s Do It! Rainer Nõlvak je na zaključni novinarski konferenci povedal: »Ponosen sem, da je projekt World Cleanup 2012 začel svoj pohod prav v Sloveniji. Do septembra bomo z akcijo nadaljevali v vsaj 85 državah. Upam, da se bo vzdušje tukaj v Sloveniji preneslo tudi v vse ostale ekipe. Slovenci imate veliko prijateljev po svetu in želim si, da bi zgodbo o teh uspehih prenesli v svet.«

»Naš cilj je predvsem širjenje zavesti o okoljski problematiki in promocija prostovoljnega dela pri projektu,« je povedala vodja komuniciranja pri projektu Očistimo Slovenijo 2012 in Društvu Ekologov brez meja, Polonca Štritof. Poleg tega je ponovno poudarila, naj bo ta akcija državljanska zahteva odločevalcem, da se problematika divjih odlagališč trajno in sistemsko reši.

V naslednjih šestih mesecih se bo v okviru projekta World Cleanup 2012 po državah sveta zvrstila cela serija velikih čistilnih akcij. Organizatorji danes izpeljane portugalske akcije si želijo, da bo tokrat čistilo več ljudi kot prvikrat, ko se jih je zvrstilo 100.000. Carlos Evaristo, eden izmed šestih pobudnikov akcije, je po zaključku dejal: »Tokrat je bilo težje dobiti podporo s strani mestnih občin. Jasno je, da imajo veliko premalo sredstev, s katerimi bi nam priskočili na pomoč, vendar so komunalni odpadki na divjih odlagališčih navsezadnje njihova odgovornost in prostovoljci smo tu, da jim pomagamo – to bi morali znati izkoristiti.« Evaristo je skupaj z več kot 100 lokalnimi organizatorji in koordinatorji delal več kot šest mesecev, da so lahko izpeljali projekt in iz narave pobrali skoraj 15.000 ton odpadkov v enem dnevu.

Oglejte si še fotogalerijo Očistimo Slovenijo 2012.

.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.