Vsakdo, ki pride v oskrbo v dom, prinese vanj svojo zgodbo. Mnogi potrebujejo pomoč, ker so onemogli, stari, dementni ali bolni, pa za njih, čeprav bi radi, ne morejo skrbeti otroci oz. svojci.
Če bi se znali postarati, bi bili v starosti mnogo mlajši.
(Rudi Kerševan)
Tudi pri meni je naključje hotelo, da sem se morala na hitro odločiti za sprejem v neko institucijo, kjer bi skrbeli in negovali mojega moža, ki je kot bolnik z multiplo sklerozo v januarju 2011 prebolel pljučnico in bil po odpustu iz bolnišnice tako oslabljen, da je potreboval 24-urno pomoč, zdravstveno nego in zdravniško oskrbo. Vse to sva našla v Centru za starejše ZIMZELEN Topolšica. Prav gotovo sodi ta center med najsodobnejše novejše domove v Sloveniji. Nahaja se v čudovitem naravnem okolju pod hribovjem Loma v dolinski ravnici – Dolini meseca. Dolina je zavarovana pred severnimi vetrovi. Ima mnogo sončnih dni na leto in je brez turobne megle s svežim gorskim zrakom.
V centru lahko biva 157 stanovalcev v 107 sobah, od katerih je 57 enoposteljnih in 50 dvoposteljnih. Vse sobe so opremljene s priključkom za internet, kopalnico in imajo lasten balkon. Stavba je 6-nadstropna in ima zato večnamenska dvigala. V vsakem nadstropju so lepo opremljeni dnevni prostori s TV sprejemnikom, kjer je zajtrkovalnica, kosilo in večerja pa sta na izbiro v posebni jedilnici. Delovni prostori uprave, zdravstvenega in negovalnega osebja so v enem nadstropju. Prav tako je lepo videti prostore za fizioterapijo, kapelico in večnamensko dvorano. Seveda ima dom sodobno kuhinjo, pralnico in likalnico. Knjige so na voljo v lepo urejeni knjižnici.
V Zimzelenu se kar naprej nekaj dogaja. Vrstijo se številne prireditve. Nastopajo pevci in glasbeniki. Animacija pripravlja razna srečanja z znanimi Slovenci, predavanja in klepete. Knjižne čajanke pa so v domu že kar stalnica. Poleg terapij je vsako jutro telovadba pod strokovnim vodstvom. Stanovalci sodelujejo pri urejanju okolice oz. parka pri sajenju rožic in skrbijo za gredice s cvetjem. Sodelujejo pri izdaji občasnika Zimzelen in pišejo članke za to revijo, ki izhaja vsake dva meseca. Vsak mesec se organizira skupno praznovanje stanovalcev, ki so imeli rojstni dan v tekočem mesecu. Dvakrat na leto organizirajo daljši izlet po Sloveniji in prav pred kratim se je skoraj 40 stanovalcev udeležilo prelepega izleta po Gorenjski z obiskom Brezja, Bleda in Radovljice. In še in še bi lahko naštevali….
Zdravniška in negovalna oskrba ter fizioterapija so na visokem nivoju. S svojo strokovnostjo nudijo stanovalcem vso potrebno pomoč. Profesionalen in prijazen pristop imajo tudi ostali zaposleni v tem Domu.
Stanovalci centra so iz vseh krajev Slovenije. Možnost je namreč začasne nastavitve, v dnevno oskrbo prihajajo lahko uporabniki iz bližnje okolice, kjer imajo prav tako zagotovljeno zdravstveno varstvo in socialno oskrbo v času, ko njihovi svojci želijo zagotoviti varnost in oskrbo svojim staršem ali pa njihovim sorodnikom.
Urejena je tudi okolica, ki omogoča pomirjajočo spokojnost ter svežino bližnjih gozdov in travnikov, pogledi pa se spočijejo na opojnih nasadih cvetlic in grmovnic živopisanih barv, ki jih nasadijo stanovalci doma pod strokovnim vodstvom domskega osebja.
Ljubitelje gibanja vabijo na daljše sprehode ali teke gozdnate in travnate poti po bližnji ali daljni okolici. Ugodna klima in razgibanost terena nudi odlične pogoje tudi različnim metuljem, ki so posebnost na tem območju.
V neposredni bližini Zimzelena so znane Terme Topolšica s hotelom Vesna in Mladiko, v katerem je Center obnovitvene rehabilitacije za obolele z multiplo sklerozo. Terme imajo popolnoma nov Wellness center Zala, v katerem najdeš sprostitev, mir in nepozabna doživetja. Na zelenem pobočju nad hotelom in bazeni je novo apartmajsko naselje Ocepkov gaj z udobno nadstandardno opremo v 27 bivalnih enotah.
Moč termalne vode so v Topolšici zaznali že v 16. stoletju. Zapise o zdravilni vodi so našli celo v dnevniku ljubljanskega škofa Tomaža Hrena iz leta 1617. Kot Florijanove toplice so jih leta 1838 odprli za javnost. V prejšnjem stoletju so zdravilna voda, svež gorski zrak in obilo sončnih dni privabljali tudi gospodo z Dunaja in celotne Avstroogrske. Ni naključje, da je še dandanes veliko gostov in turistov iz Avstrije.
Topolšica spada pod občino Šoštanj. Danes ima okoli 280 hiš s 1220 prebivalci. Ima lastno pošto, z Velenjem in Šoštanjem jo povezuje tudi lokalni avtobus. Na nasprotnem bregu stoji tudi zelo znana Bolnišnica Topolšica.
Zgodovinska značilnost Topolšice je 9. maj 1945. Takrat je nemški poveljnik Alexander von Löhr podpisal brezpogojno kapitulacijo nemških oboroženih sil za Jugovzhodno Evropo. Vsako leto na ta dan obeležijo spomin z veliko kulturno in zabavno proslavo v okviru občinskega praznika.
Sreča se skriva v majhnih stvareh
Sreča v nesreči je namreč hotela, da sva z možem našla začasni dom v tako čudoviti naravi, kjer jesen življenja preživljajo starostniki in drugi stanovalci.
Mož, ki ima že 38 let multiplo sklerozo, je v januarju zbolel za pljučnico, ki sprva ni kazala na večje zaplete, pa se mu je stanje tako poslabšalo, da po odpustu iz Kliničnega centra ne bi mogel okrevati doma. V Zimzelenu pa sva našla vse, kar sva takrat potrebovala. Prizadevnost zdravnikov, visoka strokovnost in prijaznost zdravstvenih delavcev, negovalcev, fizioterapevtov in tudi drugega osebja v domu je pripomoglo, da se je stanje začelo izboljševati in po dveh mesecih in pol pripeljalo do faze, da sva se lahko vrnila v domače okolje. Ob slovesu so nama zagotovili, da sva kadarkoli spet dobrodošla. Če bo potrebno in si bova zaželela ponovne pomoči ali počitka, bova šla, kam drugam kot v Zimzelen.