
Paradižnik je brez dvoma kralj poletnega vrta. S svojimi sočnimi, rdečimi plodovi na mizo prinaša okus po soncu in sladkobi. A če želimo, da bo naš trud v vrtu poplačan z obilnim in kakovostnim pridelkom, moramo paradižniku nameniti skrbno in pravilno nego. Ena izmed pomembnih opravil, ki pogosto zbuja vprašanja, je rezanje vrhov paradižnika. Zakaj se ga sploh lotiti, kdaj je pravi trenutek in kako to storimo, da rastline ne poškodujemo?
Zakaj je rezanje vrhov koristno?
Ko paradižnik raste, bujno razvija zelene dele, poganja nove liste in cvetne grozde. To je seveda znak vitalnosti, a preveč vegetativne rasti lahko pomeni, da rastlina porablja energijo za listje in poganjke, namesto za dozorevanje plodov. Rezanje vrhov paradižnika pomaga prav pri tem: preusmeri moč rastline v razvoj in zorenje že nastalih plodov, kar je ključno predvsem proti koncu sezone.
Pri visokoraslih sortah paradižnika, ki ne prenehajo z rastjo, lahko vrhovi rastline dosegajo višine tudi preko dveh metrov. Če jih ne prikrajšamo, bo rastlina še naprej proizvajala cvetove, a številni plodovi ne bodo imeli dovolj časa, da dozorijo (to je še posebej vidno ob krajšanju dni in ohladitvi ozračja konec septembra).
Kdaj je pravi čas za rezanje vrhov?

Najprimernejši čas za rezanje vrhov paradižnika je običajno v avgustu, ko je rastna sezona že v drugi polovici. Seveda pa je pravi trenutek odvisen od:
- sortnega tipa (visokorasle sorte zahtevajo drugačno nego kot nizke grmičaste),
- vremenskih razmer (dolžina rastne sezone, napovedane temperature),
- lokacije vrta (npr. višje lege z nižjimi temperaturami).
Splošno pravilo pravi: ko se na rastlini razvije zadnji cvetni grozd, ki ga še želimo obdržati za pridelek, porežemo vrh rastline približno 10–15 cm nad tem grozdom. Tako rastlina usmeri vso energijo v dozorevanje obstoječih plodov, namesto da bi še naprej rasla v višino.
Kako pravilno odstranimo vrhove?
Postopek rezanja vrhov paradižnika je preprost, a terja nekaj previdnosti. Uporabimo ostre, čiste škarje ali nož, da ne prenašamo bolezni. Rez izvedemo poševno, da na mestu reza voda lažje odteka in s tem zmanjšamo tveganje za gnitje.
Pomembno je, da med rezanjem ne poškodujemo cvetnih grozdov ali listov pod rezom, saj so ti ključni za fotosintezo in hranjenje plodov. Po rezu je priporočljivo spremljati rastlino, saj lahko pri nekaterih sortah iz pazduh listov ponovno poženejo novi poganjki, ki jih je prav tako smiselno odstranjevati.
Prednosti rezanja vrhov
Rezanje vrhov paradižnika prinaša več koristi:
- pospešeno zorenje plodov – rastlina ne izgublja energije za rast novih vrhov,
- bogatejši in kakovostnejši pridelek, saj preostali plodovi dobijo več hranil,
- zmanjšano tveganje za bolezni, ker je rastlina bolj zračna in manj bujna,
- lažja nega in obiranje, ker rastlina ostane nižja in bolj pregledna.
Kdaj rezanja vrhov ne priporočamo?
Če gojimo nizke, determinante sorte paradižnika (npr. grmičaste sorte), rezanja vrhov običajno ne izvajamo, saj te sorte naravno končajo rast, ko razvijejo določeno število cvetnih grozdov. Prav tako ni smiselno rezati vrhov prehitro, saj bi rastlini odvzeli možnost za še nekaj dodatnih plodov, ki bi lahko dozoreli, če vreme dopušča.
Za vse, ki radi vrtnarite, a morda ne zmorete več zahtevnejšega obrezovanja, velja zlato pravilo: če niste prepričani, raje ne režite, kot da bi odstranili preveč. Pri visokoraslih paradižnikih si lahko pomagate tudi z oporo ali mrežo, da ostanejo poganjki pokončni, plodovi pa bolj izpostavljeni soncu in zraku.
Skrb za paradižnik po rezanju
Po rezanju vrhov paradižnika je priporočljivo rastline preveriti vsaj enkrat tedensko. Takrat odstranite morebitne nove stranske poganjke, ki se razvijejo iz pazduh listov, in skrbno spremljajte morebitne znake bolezni, kot so listne pegavosti ali plesni. Prav tako ne pozabite na redno, a zmerno zalivanje, da se izognete pokanju plodov.
Rezanje vrhov paradižnika ni nujen poseg za vse sorte, a pri visokoraslih paradižnikih pogosto pomeni precejšnjo razliko med obilnim, kakovostnim pridelkom in številnimi zelenimi plodovi, ki jeseni ne dozorijo. Če poseg opravite pravočasno in pravilno, bo vaš vrt poplačan z rdečimi zakladi, ki bodo na krožniku pričarali poletne okuse še dolgo v jesen.