Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki letos poteka od 18. do 24. novembra, je priložnost za ozaveščanje o odgovornem ravnanju z viri. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo letos izpostavlja posebno pereč problem – odpadno hrano. Statistični podatki kažejo, da v Evropski uniji letno nastane več kot 58 milijonov ton odpadne hrane, pri čemer kar 54 % od tega izvira iz gospodinjstev.
Dolgoročna pobuda za trajnost
Pobuda, ki je zaživela že leta 2009, povezuje različne deležnike – od lokalnih skupnosti do evropskih institucij. Glavni cilj je spodbujanje zmanjševanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov. Tudi Slovenija letos prispeva svoj delež s številnimi akcijami, ki nagovarjajo različne starostne skupine in ozaveščajo o nujnosti spremembe navad.
Reševanje ključnih izzivov
Slovenske aktivnosti letos posebej naslavljajo gospodinjstva, saj tam nastane največ odpadne hrane. Pobude, kot so kuhinjski dnevniki, pomagajo posameznikom pridobiti vpogled v količino zavržene hrane, medtem ko se v osnovnih šolah izvajajo izobraževalne aktivnosti, ki vključujejo otroke – mlade nosilce trajnostnih sprememb. Poleg tega se s projektom sortirne analize bioloških odpadkov zbirajo ključni podatki za oblikovanje učinkovitih politik. Lokalno sodelovanje ostaja temelj uspešnih ukrepov.
Ključne aktivnosti ob tednu zmanjševanja odpadkov
- Dogodek Odpadki v kuhinji? Ne, hvala!
Dogodek bo 21. novembra v Hiši Evropske unije v Ljubljani, kjer bodo udeleženci spoznali pomembnost zmanjšanja odpadne hrane. Poleg predstavitev kuhinjskih dnevnikov v sklopu projekta LIFE IP CARE4CLIMATE bo kuharsko delavnico vodil priznani kuhar Primož Dolničar. Praktične ideje za zmanjšanje odpadkov bodo osrednji del programa. - Kuhinjski dnevniki odpadne hrane
Ministrstvo spodbuja gospodinjstva, da do 15. decembra beležijo podatke o zavrženi hrani. Namen je ozavestiti posameznike o količinah odpadne hrane in pridobiti informacije, ki bodo v pomoč pri oblikovanju boljših politik. Za sodelujoče so pripravljene praktične nagrade, med drugim tudi kuharske delavnice. - Nagradni natečaj za šole: Stran pa ne bomo metal’!
V sodelovanju z Ekošolo ministrstvo osnovnošolce spodbuja, da do marca 2025 pripravijo inovativne kampanje za zmanjšanje odpadne hrane. Najboljši prispevki bodo razglašeni ob slovenskem dnevu brez zavržene hrane, 24. aprila 2025. Natečaj nagovarja mlade, da postanejo ambasadorji trajnostnih praks. - Sortirna analiza bioloških odpadkov
Ministrstvo je 12. novembra začelo sortirno analizo bioloških odpadkov v več občinah Podravja. Cilj je določiti, koliko odpadne hrane se znajde med biološkimi odpadki. Rezultati bodo v pomoč pri oblikovanju učinkovitih strategij. Projekt vodi Snaga Maribor, pod nadzorom inštituta IKEMA.
Pomen ozaveščanja in sodelovanja
Darja Meglič, vodja aktivnosti zmanjševanja odpadne hrane v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE, poudarja:
»Evropski teden zmanjševanja odpadkov je odlična priložnost za razmislek o vplivu odpadne hrane na okolje, gospodarstvo in družbo. V Sloveniji letno zavržemo povprečno 78 kilogramov hrane na prebivalca. Naše aktivnosti kažejo, da lahko vsak posameznik prispeva k spremembi, če se zaveda vrednosti hrane.«
Megličeva izpostavlja primere dobrih praks iz tujine, kot so lokalne prehranske politike v Gentu in krožni modeli gospodarstva v Parizu. Tudi Slovenija stremi k temu, da postane skupnost, ki spoštuje hrano kot dragocen vir.
Pridružite se pobudam za trajnostno prihodnost
Vse aktivnosti so del projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, ki stremi k ozaveščanju in trajnostnemu ravnanju z viri. Več informacij o tednu zmanjševanja odpadkov je na voljo na spletu, kjer lahko spremljate tudi dogajanje v drugih evropskih državah.
Vsak korak šteje – pridružite se in prispevajte k čistejši prihodnosti!