V članku o času in zaslonki sem napisal, da je fotoaparat zatesnjena škatla, v katero preko objektiva pride svetloba in se vtisne na določen medij (steklena plošča, film ali čip). Fotoaparat je torej tehnični pripomoček, ki fotografu omogoči, da na medij zapiše informacijo zamrznjeno v trenutku pritiska na sprožilec. Verjetno ni veliko ljudi, ki v rokah še ne bi imeli kakršnega koli fotoaparata in bi z njim fotografirali. In kdor je fotografiral in videl rezultate je bil z njimi zadovoljen ali pa je hotel postati še boljši in se je odpravil nakupovat fotoaparata ter pri tem stremel k tehnični popolnosti itd.
Moje mnenje je, da je vsak fotoaparat namenjen za točno določene fotografije, kljub temu pa ga lahko uporabimo tudi za kaj drugega, če le dovolj dobro razmislimo. Tako odlični fotografi fotografirajo z mobilnimi telefoni ali kompaktnimi fotoaparati, spet drugi z veliko formatnimi fotoaparati. Vse se da, če se le hoče.
Poglejmo klasični zrcalno refleksni fotaparat. Gre za aparat, v katerega se vstavi film leica formata, to je 36x24mm, kar pomeni, da je tisto, kar smo fotografirali, shranjeno na 3,6 x 2,4 cm veliko površino. Trenutek, ki smo ga ujeli na tako majhno površino, lahko povečamo tudi na list formata A3 (42×29,7cm). Fotoaparat torej stiska realnost na manjši format, temu lahko rečemo tudi, da jo »zazipa« ali »zarara« (ta dva izraza prihajata iz računalniške terminologije). Obstajajo še druge velikosti formatov filma – vse od mikro filma do filmov velikega formata. Bolj kot je film velik, manj je potrebno zipati in kakovost je temu primerno boljša. Podobno je pri digitalcih. Kompakti, ki imajo majhne čipe, ne morejo biti tako kakovostni kot sedaj vse bolj razširjeni t. i. full frame zrcalno refleksni aparati leica formata. In tudi ti ne morejo biti tako kakovostni kot digitalci srednjega formata, kjer so čipi formatu primerno večji. Kompakti se uporabljajo na primer za družinske izlete in za posnetke kjer koli in kadar koli se nam zahoče. Predvsem zato, ker so majhni in preprosti za uporabo.
Zrcalno refleksni digitalci, ki imajo več velikosti čipov, so bolj zmogljivi. Full frame zrcalno refleksni digitalci pa so najzmogljivejši v tej kategoriji, saj imajo največje čipe. Digitalni fotoaparati srednjega formata se uporabljao v modni in industrijski fotografiji, oziroma so nepogrešljivi v studijih. So pa tudi pregrešno dragi in navadnim smrtnikom skoraj nedosegljivi.
Ker pa fotografija ni le tehnika, ampak predvsem vizualizacija fotografovih misli in idej, so fotoaparati sekundarna stvar. Primarna stvar je izdelek, tj. fotografija, ki nastane v glavi.
Torej, kakšen fotoaparat kupiti?
Če boste fotografirali otroke, partnerje ali domače živali na izletih, doma itd. in ne potrebujete kvalitetnih printov velikosti 40x30cm, ampak le nekaj za spomin, potem je dovolj že malo boljši mobitel. Z njim lahko naredite tudi prave umetnine in jih razstavite v kakšni galeriji. Odvisno kaj fotografirate. Podobno je z vsemi drugimi fotoaparati.
Če hočete res vrhunsko kvaliteto za velike povečave, modne kataloge, tehnične fotografije ali kaj podobnega, potem je prava izbira srednji format, ki ga lahko kupite namesto enega kar dobrega avtomobila. Fotoaparat je seveda pomemben del fotografskega procesa, a ni najpomembnejši. Najpomembnejši je tisti del, ki se ne vidi, ki se ne da opisati, ki nastaja in se odvija v glavi fotografa. Zato ne fotografirajte le s fotoaparatom, ampak predvsem z glavo.
Če kdo hoče bolj konkreten nasvet, naj spodaj v komentarjih napiše kaj bi rad fotografiral in mu bom odgovoril.
Pozdravljeni!
Kupujem DSLR . Dosegljiva sta mi Nikon D 7000 ali Canon 60D. Kako velike fotografije, da so res kvalitetne lahko pričakujem? Hvala za odgovor.
Tilč.
[…] Foto abeceda: fotoaparat foto abeceda, fotodelavnica, Fotografija, kompozicija, samo rovan, zlati rez Bi radi bili […]
Anita, če mene vprašaš je tole kar prava odločitev. Cena ni prehuda, aparat naj bi bil odličen. Sam ga nisem preizkusil tako da ne vem točno. Najbolje je, da greš v eno foto trgovino kjer imajo več različnih aparatov (npr. Fotobeseničar, Mixi,…), si sposodiš kartico pri znancu, če je že nimaš in preizkusiš par fotoaparatov s svojo kartico. Greš domov, pogledaš na računalniku kaj je nastalo in se potem odločiš. Na tvojem mestu bi si ogledal – preizkusil cenovno primerljive Nikon, Canon in še posebno Panasonic Lumix, ki je kar cenjen.
Potem pa nujno prebrati navodila od A do Ž, da se spoznaš z novim kolegom in nato čimveč fotografirat, ustvarjat, experimentirat,…
Želim ti, da najdeš nekaj kar ti bo ležalo v roki in kar ti bo delalo veselje pri fotografiranju. Raje euro več, da je občutek do fotoaparata dober. V tem rangu nekih res bistvenih razlik v kvaliteti niti ni.
Uživaj, Samo
Jemljem resno zadnji stavek.
Do sedaj sem bila samo nekakšna ljubiteljica fotografije iz ozadja… Velik lepih slik sem videla vsepovsod in vedno sem si rekla – takšne slike bom enkrat delala tudi sama. 🙂
No, ker vem oz. se mi zdi da ne postaneš dober s teorijo ampak s prakso… sem začela iskati nekakšen fotoaparat. Ampak kdo bi si mislil, da je na tržišču toliko različnih in tu nastane problem…. ker sem finančno omejena (študentka) je problem še večji… zato sem gledala kaj takšnega http://www.mimovrste.com/artikel/1730294834/digitalni-fotoaparat-nikon-coolpix-l100 ?? Slikala bi naravo, živali, pa ljudi seveda… 🙂 na piknikih, sprehodih, zabavah… nič resnega. 🙂 Tudi mislim da kakšen tak nebi bil prezahteven za amaterko kot sem jaz, ali pač? Čez nekaj let pa kaj boljšega 😀
hvala za odgovor 🙂