Naj začnem kar z odgovorom na zastavljeno vprašanje: »Kateri narod na svetu je najsrečnejši?« Odgovor je, presenetljivo (ali pa tudi ne), Danci. Seveda o tem priča mnogo raziskav po vsem svetu, tako ameriška raziskava z univerze v Michinganu, ki je bila pomladi in poleti 2008 opravljena v 52 državah, kot tudi raziskava, ki jo je v kar 90 državah izvedla nizozemska univerza Erasmus, kjer deluje tudi slavni Ruut Veenhoven z World Datebase of Happiness (prevod: svetovni zemljevid sreče).
Na začetku naj najprej omenim izsledke ameriške raziskave, kateri rezultati kažejo, da so najsrečnejši narod na svetu Danci, medtem, ko naj bi bili najbolj nesrečni prav Zimbabvejci. Raziskava je delovala na podlagi anket, s ključnima vprašanjema »Kako lahko ocenite svojo srečo? Zelo srečni, srečni, ne preveč srečni ali nesrečni.« ter »Kako zadovoljni ste s svojim življenjem?«, v anketah pa je sodelovalo kar 350.000 ljudi. Med pet najsrečnejših narodov vsega sveta po raziskavi spadajo še prebivalci Portorika, Kolumbije, Severne Irske in Islandije. Zanimiv podatek je tudi ta, da se je prav ZDA uvrstila na komaj 16. mesto. Tako lahko sklepamo, da sreča ni pogojena z visokim standardom, temveč z mirom in svobodo odločanja. Znanstveniki pa so dodali še svoj monolog, saj naj bi med mirom in srečo obstajala zelo močna povezava. Prav tako so ugotovili, da se splošna sreča svetovnega prebivalstva postopoma zvišuje. Hm, me prav zanima, če zadnji podatek drži tudi danes, ko je že nastopila svetovna kriza …
Malce drugačne podatke, z opravljeno anketo v 95 državah po vsem svetu, pa nam posreduje nizozemski sociolog Ruut Veehoven, direktor WDH (World Datebase of Happiness, podatkovno bazo o sreči narodov). Tudi on je prišel do zaključka, da so najsrečnejši narod na svetu Danci ter najbolj nesrečni Zimbabvejci, zanimivi pa so tudi podatki o tem, kaj najbolj vpliva na to, da je nek narod srečen. Pri ocenjevanju sreče posameznega naroda niti ni tako pomemben sam življenjski standard, saj je prepričanje, da višja blaginja in več denarja prinese več sreče zmotno.
Kot primer lahko pogledamo svetovno gospodarsko velesilo ZDA, ki pa se je po Ruutovi analizi uvrstila komaj na 18. mesto. Tako kot življenjski standard, pa na osebnostno srečo nima takšnega pomena tudi podnebje. Dejstvo je, da na dobro osebno počutje izredno pozitivno vplivajo sončni žarki, vendar so se na visoko mesto uvrstile tudi skandinavske države, kjer je povprečno manj svetlobe kot drugod. Pa si poglejmo pet najsrečnejših držav na svetu .
Na peto mesto se z oceno sreče 7,7 (na lestvici od ena do deset) uvrščata Finska in Švedska. Finska je visoko mesto zasedla predvsem zaradi svojih državljanskih svoboščin, političnih pravic ter svobode medije, prav tako pa naj bi veljala za najbolj svobodno državo na svetu. Tudi Švedska je izredno prijazna država, kljub visokim davkom in dragemu alkoholu pa se Švedi uvrščajo med lestvico najsrečnejših pet. Četrto mesto najsrečnejših z oceno 7,8 zaseda Islandija. Mnogi menijo, da ravno zaradi tega, ker so ena najbolj povezanih skupnosti.
Na začetku stopničk pa se je z mešanico ekološke ozaveščenosti, bogate kulture in sladkarij uvrstila Avstrija. Njena raven sreče je 8,0. Srebrno medaljo so zaradi svoje učinkovitosti, točnosti in dobrega zdravja dobili Švicarji, številka ena pa vsekakor pripada danskemu kraljestvu. Njegova ocena sreče je 8,2, prav najboljši delovni pogoji na svetu, nizka stopnja nezaposlenosti ter zelo dobra socialna varnost pa so glavni atributi te države.
Seveda se vsi sedaj sprašujemo, kako to, da so se ravno Danci uveljavili kot najsrečnejši narod. Pa se vprašajmo še kaj sreča sploh je. Citiram Kristino Zajc: »Sreča je nekaj globljega od trenutnega dobrega počutja. To je trajen občutek pozitivnega, dobrega počutja, trajno občutenje, da je življenje izpolnjujoče, smiselno in prijetno.« Za občutenje sreče pa ni pomembna toliko intenzivnost samih pozitivnih, srečnih dogodkov, kot predvsem pogostost le teh. Seveda na samo srečo ne vpliva niti spol ali kaj podobnega, prav tako pa tukaj tudi prepričanje, da so ljudje z višjim dohodkom bolj srečni, odpove.
Lastnosti srečnih ljudi naj bi bile: pozitivna samopodoba, optimističen pogled na življenje, družabnost in odprtost, trdno zdravje, občutek nadzora nad lastnim življenjem ter zanimivo poklicno delo ter dejavni hobiji. Prav tu pa lahko dodam tudi citat znanega duhovnega učitelja Dalaj Lame, ki v Umetnosti sreče pravi: »Globlji ko je naš duševni mir, bolj lahko uživamo srečno življenje.« Kot lahko vidimo tudi iz znanstvenih raziskav, se umetnosti sreče in srečnega življenja najbolje poslužujejo ravno Danci.