V Tednu vseživljenjskega učenja in Evropskem letu za dejavno staranje in solidarnosti med generacijami 2012 odpiramo ta dan svoja vrata vsem generacijam, svojim študentom in njihovim družinam, njihovim vnukom, vsem, ki vas pot zanese mimo nas, vsem, ki se želite seznaniti z našim delom, vam, ki vas zanima, kako mlajšim in starejšim posredovati znanje in kulturo. Vrata bodo odprta od 9.00 do 13.00 ure.
Dan odprtih vrat Univerze za tretje življenjsko obdobje je dogodek, namenjen ozaveščanju javnosti o pomenu izobraževanja starejših odraslih in o novih socialnih vlogah starejših v povezavi z drugimi generacijami. Močan poudarek je dan pomenu starejših na področju kulture, tj. vrednih načinov bivanja in delovanja. Brez prenašalske vloge starejših, brez kontinuitete kulture, ki jo lahko zagotovimo le vse generacije skupaj, kultura izgine. Vrhu tega želimo opozoriti na pomen tradicionalnega znanja in spretnosti; stare obrti so naša kulturna dediščina, ki mlade zanima vse manj in manj, tradicionalne obrti pa zajemajo znanje in spretnosti, ki jih je moč vgraditi v sodobne načine proizvajanja in sodobne storitve. Prenašalska in mentorska vloga starejših je tu neprecenljive vrednosti. Ne nazadnje pa dogodek vse generacije opozarja na to, da bi bilo vredno družbene vrednote obogatiti z vrednotami, značilnimi za starejše v tretjem in četrtem življenjskem obdobju kot so imeti čas za odnose in za prenašanje znanja in kulture.
P r o g r a m:
9.00 – 9.30
‘Vrabček Firbček odkriva stare poklice’
Duhovite in poučne zgodbice o vrabčku Firbčku, ki med svojim potepanjem po deželi odkriva redke ali že izumrle poklice, je napisala raziskovalka in zapisovalka ljudskega izročila Dušica Kunaver. Skozi njene zgodbe se na hudomušen in zabaven način seznanjamo z vsakdanjim življenjem v preteklosti, spoznavamo stare slovenske poklicne mojstre: klekljarico, furmana, lončarja, rezbarja, drvarja, pisarko, suhorobarja, lectarico, brusača in ribiča. Ilustracije na temo starih mojstrskih poklicev je prispevala oblikovalka in ilustratorka Irena Gubanc. Ti poklici so na poti v pozabo, ker nekateri med njimi ne ustrezajo več času, v katerem živimo, nekateri mojstri nimajo naslednikov, ki bi veščine svojega poklica ponesli zanamcem, nekateri pa še dejavno ustvarjajo in načrtno ohranjajo stare obrti kot ljudsko dediščino.
10.00 – 10.30
Pogovor z dr. Steliom Villanijem
S slovensko govorečim gostom, dr. Steliom Villanijem, se bodo pogovarjali člani novinarskega študijskega krožka, mentorica Nevenka Železnik. Dr. Stelio Villani se je rodil leta 1929 v Trstu, doktoriral je iz fizike na Univerzi v Milanu. Delal je v Bruslju, Kanadi in drugod po svetu. Je ljubitelj in zbiralec starih knjig in član bibliofilskega društva v Milanu in New Yorku. Je avtor več znanstvenih člankov in publikacij, raziskovalec in predavatelj. Sedaj, v 82-em letu življenja, študira na milanski Univerzi staro grščino in bizantinščino. Dr. Stelio Villani, po materi Slovenec, občasno živi na Krasu in se je kot velik ljubitelj slovenstva sam naučil slovenščine.
11.00 – 11.30
‘Ves svet je moder in zelen’.
Poezija pesnikov slovenske moderne v interpretaciji članov študijske skupine Umetnost pripovedovanja, mentor izr. prof. Tomaž Gubenšek. Tematsko se bomo posvetili pomladi, prebujanju, ljubezni in vsemu lepemu, ki je v ljudeh in naravi. Poezija pesnikov 20. stoletja in interpretacija članov skupine obljubljata izvrsten umetniški dogodek.
12.00 – 12.30
‘Wikipedia za vse generacije’
Na pobudo Andreja Žoharja in pod mentorstvom Matjaža Mravlje je na Univerzi za tretje življenjsko obdobje zaživel študijski krožek, v katerem se slušatelji usposabljajo za objavljanje prispevkov na spletni enciklopediji Wikipedia. V študijskih skupinah Univerze nastaja veliko nasledkov učenja in dela v skupinah, bodisi v pisni ali drugi obliki. Z objavljanjem teh prispevkov na internetu se le-ti trajno ohranijo in so dostopni širši javnosti. Nasledki učenja se prenašajo tudi na druge generacije. Člani študijskega krožka nam bodo predstavili, kako se njihovo delo in ustvarjanje vse bolj prepleta z Wikipedio.