Ob 5. obletnici lahko rečemo, da smo uspešno udejanjili v življenje koncept 4. generacije domov. Naši stanovalci so nameščeni v stanovanjske skupine, v vsaki skupini, ki ima svojo gospodinjo, je 15 stanovalcev. Skupina živi po načelu velike družine, ob tem pa je seveda zagotovljena vsa strokovna socialna in zdravstvena oskrba.
Nedavne raziskave so pokazale in potrdile prizadevanja, da sledimo socialni usmerjenosti doma, kar pomeni individualizacijo potreb in zahtev stanovalcev. Trudimo se, da stanovalcem zagotavljamo vse tisto, kar človeku pomeni dom, varnost, dobro počutje, občutek pripadnosti…
Ključnega pomena pri tem je odnos osebja do stanovalcev in svojcev, ki temelji na spoštovanju, na spodbujanju samostojnosti, avtonomnosti in usposabljanju za sprejemanje vsakodnevnih odločitev. V preteklem letu smo z obširnejšimi anketami preverjali stopnjo zadovoljstva, tako pri stanovalcih kot pri zaposlenih. Rezultati odgovorov so pokazali visoko stopnjo zadovoljstva, na kar smo lahko ponosni.
Zadovoljni v kolektivu so tudi zaposleni, kar je izjemnega pomena, saj le zadovoljen delavec lahko v domu nudi poleg socialne in zdravstvene oskrbe tisto »nekaj več«, tisto, kar življenju dodaja kvaliteto.
Življenje stanovalcev v Pegazovem domu se prepleta z utripom življenja v kraju. V petih letih je bilo ustvarjenih zelo veliko medgeneracijskih druženj, prijetnih in obojestransko koristnih delavnic, skratka otroci iz vrtca, osnovnih šol, glasbene šole, srednjih šol so naši stalni obiskovalci. Skupaj praznujemo praznike v letu, skupaj uživamo na prireditvah, hodimo na sprehode, čez poletje pa na sladoled… še bi lahko naštevali.
Če stanovalci ne morejo več na prireditve v kraju, pridejo nastopajoči v dom, skratka želimo da stanovalci v domu ohranjajo stih z vsem, s čimer so se srečevali pred prihodom v dom.
Pri našem delu se srečujemo tudi s težavami, saj se nam na našem področju dogaja, da se kapacitete neenakomerno povečujejo, mimo usmeritev iz Nacionalnega programa socialnega varstva, da storitve institucionalnega varstva starejših uporabnikom niso dostopne pod enakimi pogoji, da je cena zdravstvene nege v domovih izrazito podcenjena v primerjavi z enakovrednimi storitvami v bolnišnicah in zdraviliščih.
Ključni akter pri reševanju problemov je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, od katerega upravičeno pričakujemo hitrejše odzivanje na pereče probleme na našem področju.
Naši načrti za prihodnje so usmerjeni v prepoznavanje potreb novih generacij, ki prihajajo v domove z zahtevnejšimi potrebami, navadami. Poleg tega se bomo aktivno vključevali med izvajalce storitev, ki se bodo izvajale na osnovi Zakona o dolgotrajni oskrbi. Zakon se sicer že nekaj let pripravlja, a še ni dokončno sprejet. Prav gotovo pa bo korenito posegel v spremembe na področju socialnega varstva.