Koalicijski partnerji so se na podlagi pripomb v javni razpravi odločili, da sestavijo nov predlog, po katerem bodo nepremičnine obdavčene po enotni, 0,1-odstotni davčni stopnji. S tem se ukinjajo določbe prvega predloga zakona o davku na nepremičnine, po katerem ima vsaka občina svojo davčno stopnjo. Občine bodo sicer lahko davčno stopnjo še zvišale, vendar je koalicija tokrat navzgor omejila stopnjo obdavčitve in določila, da lahko občine dvignejo davek na nepremičnine na največ 0,15 odstotkov. Še vedno pa velja, da se obdavči 80 odstotkov vrednosti nepremičnine.
Koliko nas bo davek dejansko stal?
Vzemimo za primer namišljenega lastnika hiše v okolici Žalca, ki je na dom prejel obvestilo, da je njegova nepremičnina vredna 90.000 evrov. Osnova za obdavčitev je, kot rečeno, 80 odstotkov vrednosti nepremičnine, kar v tem primeru znaša 72.000 evrov. Lastnik te hiše bi tako plačal 72 evrov davka na leto (0,1 % od 72.000 je 72). Če pa se občina Žalec odloči, da bo uporabila najvišjo možno stopnjo, torej 0,15 odstotkov, bi lastnik te nepremičnine na leto plačal 108 evrov davka.
Informativni izračun davka na nepremičnine lahko opravite tukaj >>>
Nepremičnine se bodo obdavčile po progresivni stopnji
Koalicijski partnerji naj bi se tudi dogovorili, da se bodo nepremičnine, v katerih lastniki živijo, obdavčile po drugačni (nižji) stopnji kot npr. nepremičnine, ki jih posamezniki dajejo v najem ali jih uporabljajo kot počitniške hišice oz. stanovanja. O natančnem modelu progresivne stopnje obdavčitve se koalicijski partnerji še niso dogovorili.
Minister za finance Franc Križanič je sicer dejal, da bo pri uvedbi davka na nepremičnine verjetno prišlo do zamika. Davek se bo najverjetneje začel uvajati šele z letom 2012.
Kljub temu lahko kmalu pričakujemo nov čistopis predloga zakona o davku na nepremične, o čemer bomo poročali tudi na zl.webinarji.eu
Woah nelly, how about them apepls!