Letošnja akcija je, tako kot vsako leto, trajala zadnje tri zimske mesece, od 3. januarja do 19. marca. Glasove za izbrane zdravnike so organizatorjem pošiljali po spletu, s kuponi z letakov in iz časopisov ter s klici v posebne oddaje na radijskih postajah in na brezplačno telefonsko številko. Tako kot se za 14. akcijo po vrsti spodobi, je bil odziv velik, kar potrjuje, da je akcija Moj zdravnik še vedno ljudska. Nad potekom akcije in glasovanjem je tudi tokrat bdela strokovna komisija, ki jo sestavljajo prim. Marko Demšar, dr. med., Dean Klančič, dr. med., Ivan Cibic, dr. med., doc. dr. Marjan Premik, dr. med., in prof. dr. Pavle Poredoš, dr. med. Ponovno so se potrdila prizadevanja Vive, da je dober odnos med zdravnikom in bolnikom eden od pomembnejših gradnikov kakovosti zdravnikovega dela in da si predano, strokovno delo, ki je neločljivo povezano s srčnostjo in toplino, zasluži pohvalo. Letošnja akcija je imela še poseben človekoljuben naboj, saj so ob glasovanju za zdravnike z SMS-sporočili zbirali sredstva za delovanje rdečenosih zdravnikov – klovnov zdravnikov.
Priznanje vsem zdravnikom so izročili 1. aprila na slavnostni podelitvi na Ljubljanskem gradu v družbi predstavnikov zdravstvene stroke in tistih, ki pomembno prispevajo k visoki ravni in ugledu slovenskega zdravstva. Slavnostni govorec letošnje prireditve je bil minister za zdravje Borut Miklavčič, prireditev je povezoval Pavle Ravnohrib, nastopili pa so tudi vsestranski glasbeni umetniki Gal in Severa Gjurin ter Matevž Šalehar – Hamo.
Moja zdravnica 2010 Jasna Dekleva se je iskreno zahvalila za priznanje: “Priznanje me je resnično zelo presenetilo in obenem počastilo, saj me veseli, da je toliko mojih pacientov zadovoljnih z mojim delom oziroma z našim odnosom. Še bolj kot tovrstna priznanja pa zdravnika razveseli, kadar vidi, da pacient od njega odide manj zaskrbljen, pomirjen in osvobojen strahov, ki so ga prej razjedali.”
Odgovorna urednica revije Viva Vesna Žunič je na podelitvi povedala: “Notranja moč in iskrenost, pristnost, življenjska energija, odprtost do sveta – do sočloveka, narave in življenja nasploh – so vrednote, ki jih živimo in si jih želimo tudi pri soljudeh. Tisoči glasovalcev v akciji Moj zdravnik vnovič sporočajo v slovenski prostor, da je vse to najbolj potrebno – v odnosu s pacienti.” Viva skupaj z ljudsko akcijo Moj zdravnik te vrednote neguje že ves čas izhajanja. Več utrinkov s prireditve in informacij o akciji najdete tudi na prenovljenem portalu viva.si.
Moja zdravnica 2010
Letos je največje število glasov in tako naziv Moja zdravnica 2010 prejela Jasna Dekleva, spec. splošne medicine, ki v Zdravstvenem domu Vič v Ljubljani že vrsto let skrbi za številne paciente. Jasna Dekleva je v dolgih letih dela s svojimi pacienti stkala poseben, pristen odnos. Verjame, da sta dobra komunikacija in odkrit pogovor temelj, na katerem zdravnik in pacient gradita odnos zaupanja in spoštovanja. Tak odnos pacientu omogoči, da zaupa v metodo zdravljenja, kar je zelo pomembno za okrevanje. Ključno je predvsem zaupanje, ki se gradi počasi, iz obiska v obisk. Skupaj s pacientom iščeta rešitve, ki so v danem primeru najustreznejše, in če pacienta dobro poznaš, je komunikacija lažja, je prepričana Jasna Dekleva. “Srečo imam, da že vsa leta delam z medicinsko sestro Marijo Emeršič, ki je predana pacientom in jih pozna enako dobro kot jaz, dobro pa pozna tudi moj način dela,” je odkrito povedala Dekleva. In čeprav je odgovornost za paciente in za pravilne odločitve velika, je zadovoljstvo ob uspešnem zaključku zdravljenja toliko večje. Delo jo vsak dan znova veseli in srečna je, da se je odločila za tako poklicno pot. Čeprav razmere v zdravstvu niso najboljše, pravi, da smo v zadnjih letih doživeli nekaj izboljšav. Zdaj ima ordinacijo, ki si je ne deli z nikomer, to pa ji omogoča, da ordinacijski čas tudi podaljša. Priznanje jo je zelo razveselilo, a najbolj jo vseeno veseli, kadar pacient od nje odide manj zaskrbljen in bolj pomirjen.
Moja ginekologinja 2010
Anamarija Petek, dr. med., spec. ginekologije in porodničarstva dela v Zdravstvenem domu Jesenice, kjer je tudi opravila specializacijo za ginekologinjo in porodničarko. Ker se zaveda, da ženske včasih težko pridejo k ginekologu, jim še posebej posveča pozornost. Osrečijo jo iskreni prijazni nasmehi, ki jih dobi v zahvalo za svoj trud, in “hvala”, ki pride od srca. V njeno ambulanto prihajajo pacientke različnih starosti, rada pa se posveti tudi bodočim staršem in mladim. Tako že deset let vodi posebno ginekološko ambulanto za mladostnice, predava o spolni vzgoji, dejavno pa sodeluje tudi v šoli za bodoče starše, ki deluje v okviru ambulante. “Ni lepšega trenutka, kot je rojstvo otroka,” meni gospa Peter, ki prosti čas najraje preživlja s svojo družino – z možem in s štirimi sinovi. “Odkar vem, sem hotela biti zdravnica.” Da je izbrala pravo pot, prav gotovo dokazujejo številni pohvalni glasovi njenih pacientk. Anamarija Petek prepričana tudi v to, da brez podpore medicinskih sester vsega dela gotovo ne bi zmogla.
Moja pediatrinja 2010
Majda Samastur, dr. med., spec. pediatrije se je rodila v Idriji, pred tridesetimi leti pa se je odločila sprejeti izziv in se zaposliti na otroškem oddelku Zdravstvenega doma Litija. Tam je opravila specializacijo, pediatriji pa je zvesta vse do danes, saj ji delo z otroki prinaša veliko veselja. Srečuje se z otroki različnih starosti, kar zahteva različne pristope, vendar zagotavlja raznolikost dela. Pravi, da je življenje čudež v svoji preprostosti, in prav takšna je po njenem mnenju tudi dobra komunikacija zdravnika z otroki in starši pa tudi sicer med ljudmi. Zavedati se sebe, narediti prostor drugemu, strokovnost nadgraditi s šestim čutom. To je po njenem mnenju recept za uspešno delo zdravnika. Poleg medicine sta jo od nekdaj zanimali književnost in filozofija, zato v prostem času veliko bere, energijo pa si nabira na potovanjih po njej tako ljubih puščavskih deželah. Kadar ne utegne odpotovati, ji zadošča nekaj časa na kolesu ali tekaških smučeh. Ob prejemu priznanja jo je najbolj razveselilo, da so ji starši njenih malih pacientov izkazali tolikšno podporo.
Moj družinski zdravnik 2010
Ervin Pečnik, dr. med. prihaja iz Dravograda, Koroški pa je ostal zvest vse do danes. Medicina ga je začela zanimati že zgodaj, štipendija pa mu je omogočila študij v Zagrebu. Kot zdravnik splošne medicine je najprej služboval v Dravogradu, na Ravnah na Koroškem in v Slovenj Gradcu. Nato je za krajši čas odšel v Libijo in v Nemčijo. Na Koroško se je vrnil leta 1994 in se spet pridružil zdravnikom Zdravstvenega doma Slovenj Gradec. Zadnja tri leta deluje kot direktor zdravstvenega doma, a v prvi vrsti je še vedno zdravnik svojih tri tisoč pacientov. Marsikdo ga pozna tudi kot pionirja slovenskega karateja. Temu športu se posveča od svoje mladosti, dejaven je bil tudi kot trener in kot organizator različnih klubov in prireditev. Poleg medicine in športa je zelo dejaven v lokalni skupnosti. Je predan gasilec in predsednik gasilskega društva Dravograd pa tudi mestni občinski svetnik občine Dravograd. Njegovo priljubljenost dokazuje že desetič podeljeni naziv naj zdravnika Koroške, tokrat pa mu je zaupanje pacientov prineslo nagrado tudi na nacionalni ravni.
Zelo me veseli, da obstoja tudi kaj za nas starejšega letnika. Imamo
drugačne interese kot mladi in včasih kar paše, da se malo vključiš
v družbo. Se že kar veselim.
Čestitam tudi moji zdravnici dr. Jasni Dekleva, saj njej pa naslov
zdravnice leta res pripada.
Lp M
l
Zelo me veseli, da obstoja tudi kaj za nas starejšega letnika. Imamo
drugačne interese kot mladi in včasih kar paše, da se malo vključiš
v družbo. Se že kar veselim.
Čestitam tudi moji zdravnici dr. Jasni Dekleva, saj njej pa naslov
zdravnice leta res pripada.
Lp M
l