Medtem ko je za ta teden napovedan vročinski val, zagotovo že sanjate o bazenu, morju in vseh oblikah ohladitve. Pomembno je, da se zavedate, da visoki indeksi vročine povečujejo vaše možnosti za bolezni, povezane z vročino, vključno s toplotnim udarom, izčrpanostjo in dehidracijo.
Človeško telo v vročih dneh izgublja hidracijo veliko hitreje, zato je pitje pravih pijač za ohranjanje zdravja in ohlajenosti ključnega pomena. Čeprav za mnoge športne napitke, sokove in druge izdelke trdijo, da so koristni za ohranjanje hidracije in elektrolitov, se zagotovo sprašujete, kako lahko veste, kateri izdelki vam bodo resnično pomagali v vročih poletnih dneh?
Tukaj je seznam nekaterih najboljših – in najslabših – pijač za hidracijo v vročinskem valu.
Najboljše opcije
Voda
Voda je verjetno najboljši in najučinkovitejši način za hidracijo poleti. Brez odvečnih sladkorjev, soli in nepotrebnih dodatkov je čista voda točno tisto, kar človeško telo potrebuje.
Voda predstavlja več kot polovico teže človeškega telesa, zato je obnavljanje naše zaloge pomemben del naših vsakodnevnih prehranskih navad. Pogosto slišimo, da moramo ljudje piti osem kozarcev vode na dan, vendar večina priporoča približno tri litre tekočine na dan za moške in nekaj več kot dva litra na dan za ženske.
Čeprav se to sliši kot veliko tekočine, vam lahko pomaga, če se omejite na en kozarec naenkrat. Hladna, čista in sveža voda je najboljša izbira za hidracijo; če vas navadna voda na navdušuje preveč, lahko dodate rezine limone, kumare ali ledene kocke. Okusen je tudi zeleni čaj, osvežujoč dodatek navadni vodi, ki doda okus brez sladkorja ali soli.
Kokosova voda
Kokosova voda je podkrepljena z nekaterimi zdravimi dejstvi: z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, a z visoko vsebnostjo beljakovin, je kokosova voda učinkovita pri rehidraciji telesa v visoki vročini ali po lahki vadbi. Nesladkana kokosova voda je odlična v vročih razmerah.
Zeleni ali sadni smutiji
Del našega dnevnega vnosa vode prihaja iz hrane, ki jo jemo, in ni je bolj hidratantne hrane kot sadje in zelenjava. Z izdelavo smutijev z zelenjavo, bogato s hranili, kot sta ohrovt in špinača, ali s sadjem in zelenjavo, ki vsebuje veliko vode, kot sta melona in kumare, lahko hkrati uživate dobro hrano in hidrirate svoje telo.
Da bi imeli iz smutijev kar se da največ, jih je najbolje pripraviti doma. Vnaprej pripravljeni smutiji lahko vsebujejo nepotrebne predelane sladkorje, natrij in druge dodatke, ki niso koristni, ko poskušate svoje telo kar se da hidrirati.
Smuti iz medene melone in kokosovega mleka ali smuti iz jagod in lubenice, so lahko tudi okusna poslastica.
Slabše opcije
Športni napitki
Športni napitki se pogosto oglašujejo kot močni eliksirji za obnovo elektrolitov in kot edina stvar, ki jo potrebujete za potešitev žeje. Čeprav so športni napitki z visokimi vrednostmi sladkorja in natrija lahko odlični za športnike in tiste, ki intenzivno vadijo dalj časa v vročih pogojih, pa so za običajnega uživalca te koristi lahko tudi škodljive.
Med izjemnim vročinskim valom s potenjem telo izgublja določene snovi, ki jih lahko nadomestimo s hrano, ali če v vodo vmešamo nekaj limoninega soka in ščepec soli. Je pa zelo malo verjetno, da boste v hudi vročini zmožni kakršnekoli intenzivne vadbe (in ta se tudi odsvetuje) zaradi česar telo nima potrebe po tako velikih količinah dodatnega sladkorja in natrija, kot jo vsebujejo športni napitki.
Gazirane pijače
Zelo sladke gazirane pijače se uvrščajo na seznam “najslabših” za hidracijo v visokih vročinah – to predvsem zaradi izredno visoke vsebnosti sladkorja in vsebnosti kofeina. Kofein je diuretik, kar pomeni, da povečuje izločanje urina, in zato ne prispeva k hidraciji.
Pazite: priporočeni dnevni vnos sladkorja je 39,5 grama za moške in 25 gramov za ženske.
Alkoholne pijače
Čeprav se vam morda zdi, da bi na vroč dan prijalo ledeno hladno pivo ali margarita, je alkohol med vročinskim valom ena najslabših izbir.
Tako kot kofeinske pijače je tudi alkohol diuretik, zato bodo morebitne hidratantne tekočine pod vplivom alkohola veliko hitreje prešle skozi vaše telo. Alkohol prav tako negativno vpliva na mehanizem, ki uravnava raven vode v človeškem telesu. Poleg tega prekomerno uživanje alkohola lahko privede tudi do bruhanja, zlasti v zelo vročih razmerah, kar lahko povzroči ali poslabša dehidracijo.
Vaši najljubši poletni koktajli lahko vsebujejo tudi veliko količino sladkorjev in natrija, kar bi morda bilo potrebno za ‘trde’ športnike, vendar so škodljivi za manj aktivne ljudi med vročinskim valom.
V teh dneh, ko nas bodo obdajale visoke temperature, pazite, da posežete po hidratantnih pijačah, kot so voda, kokosova voda ali domači sadni smutiji. Le tako boste ostali ohlajeni in zdravi. Ostanite v zaprtih prostorih, uporabljajte ventilatorje in nosite lahka, ohlapna oblačila. Tako boste preprečili izčrpanost in druge bolezni, povezane z vročino. V kolikor se bojite, da ne boste dovolj pili, si pripravite plastenko z vodo v vsak prostor. Tako jo boste videli in se spomnili na požirek ali dva primerne tekočine.