Še več, tudi sami ste lahko del “dogajanja”. Ne verjamete? Pojdite na Dalmatinovo 2, ki je skorajda samem središču Ljubljane, tam v poslovni stavbi Metalke boste našli Fit&Fun center – zabavo in sprostitev v centru mesta. V reklamni brošuri so zapisali natanko takole: „Fit&fun center se pomaša s trinajstletno tradicijo organizacije in vodenja športnih programov na področju fitnesa in skupinske vadbe. Od vsega začetka smo razvijali tudi programe vadb za starejše. S skromnostjo lahko trdimo, da smo vodilni ponudnik teh storitev tako po pestrosti, kot strokovnosti v Ljubljani. Naši kadri se nenehno izobražujejo, sodelujemo pa tudi z zunanjimi strokovnimi sodelavci in institucijami.”
Seveda se nismo zadovoljili le z reklamnim sporočilo, ki nam ga je ponujal „tale fit&fun gibalni center”, ampak smo izkoristili priložnost ter na 8. festivalu za tretje življenjsko obdobje „zaslišali” enega izmed njihovih trenerjev fitnesa, Miha Bevca. Začel je takole: Značilnosti fitnesa za starostnike sta predvsem dve, najprej – vadba se prilagodi starostnikom, drugič – tudi intenzivnost vadbe se prilagodi vsakemu posamezniku. Sama vadba je pri nas sestavljena iz treh sklopov: ogrevanja, glavnega dela in na koncu ohlajanja. Poudarek je na varnosti; da se vse vaje delajo pravilno, s pravilno tehniko, da ne preobremenimo telesa, da ne pride do poškodb.
Katera so osnovna vprašanja, ki se pojavljajo pri starostnikih, ki sploh prvič razmišljajo o telesni vadbi v fitnesu? Trener Miha odgovarja takole: Starostniki se najpogosteje sprašujejo približno takole: Ali je ta vadba sploh primerna za nas? Ali so ti stroji sploh primerni za „nas, stare korenine”, ali te „mučilne naprave” niso prirejene predvsem za mlade in vitalne korenjake? Vendar, kakor sem že povedal, glede tega ni težav, intenzivnost vadbe se lahko namreč prilagaja vsakemu posamezniku …
Zakaj bi starostniki sploh vadili, športali? Zaradi tega, ker z vadbo delujemo preventivno, ker s telovadbo krepimo kosti in mišice, vzdržujemo srčno-žilni sistem in s tem vplivamo tudi na kompozicijo telesne sestave. Nekateri obiskovalci fitnesa tudi shujšajo in se zaradi tega mnogo bolje počutijo. K nam pridejo tudi starostniki, ki imajo različne zdravstvene težave: veliko je težav z bolečinami v hrbtenici, kolenih, sklepih nasploh, zelo pogosto je povišan tudi krvni pritisk, mnogi imajo težave z osteoporozo …
Priporočam, da se vsak starostnik vsaj minimalno ukvarja z vadbo, s športom nasploh. Apeliram pa tudi, da se dela v fitnesu minimalno dvakrat na teden. Kaj pa cena, me je zanimalo? Miha za zaključek odgovarja takole: V našem centru menimo, da cena mesečnega treninga ni pretirana, giblje se tam okrog 30 do 40 evrov na mesec. Starejšim gremo na “roko”, skupinsko vadbo zaračunamo, fitnes pa je – v dopoldanskem času – skorajda, lahko bi rekel, zastonj. Ob tem bi poudaril, da vadba starostnikom pomeni tudi odlično priložnost za druženje, po drugi strani pa mnogi radi zaidejo v naš fitnes, ker se zavedajo, da imajo težavo z disciplino, vztrajnostjo … Marsikdo namreč kaj kmalu v našem centru prizna, da se ne bi odpravil „športat”, če ne bi redno mesečno kupoval karte za vstop v naš center
Hm. Če se ob vsem povedanem spomnim še na besede, ki jih je ob svetovnem dnevu gibanja izrekla predstojnica Centra za promocijo zdravja pri Inštitutu za varovanje zdravja Mojca Gabrijelčič Blenkuš (“Sodoben človek se premalo zaveda, kako pomembno je gibanje za njegovo telo. To je ustvarjeno za gibanje in vsa kvaliteta posameznikovega življenja je odvisna tudi od tega, koliko bomo poskrbeli, da bo naše telo delovalo.”), potem bi rekel, da 30 ali pa 40 evrov na mesec morebiti pa res ni pretirana cena za naše boljše zdravje in počutje.
No, če pa tega denarja nimamo, ali pa nam »mučilne naprave v fitnes klubih nikakor niso pri srcu«, pa lahko kar sami stečemo ali pa se sprehodimo po naravi, parku, vasi ali mestu … Važno je le, da »športno migamo«! In to redno!