Umetnica Marija Mojca Pungerčar je o svojem projektu, ki bo predstavljen tudi na festivalu za tretje življenjsko obdobje, zapisala: Umetniški projekt sem poimenovala po aktuarskih tabelah “tablice smrtnosti«, ki prikazujejo verjetnost preživetja. Pri izračunavanju demografske statistike se ločeno izračunava pričakovana življenjska doba moških in žensk.
Tablice smrtnosti uporabljajo zavarovalnice pri izračunu dosmrtne rente. Sklicujoč se na statistiko, po kateri živijo ženske dlje kot moški, zavarovalnice prisodijo ženskam manjšo pokojnino kot moškim, ob enakih vplačilih in letih varčevanja.
Projekt sestavlja serija ročno izdelane mlečne čokolade, v katero so vtisnjeni podatki pričakovanega trajanja življenja za moške in ženske. Podatki so izračunani na podlagi nemških tablic DAV 1994R, ki so predpisane za slovensko zavarovalništvo.
Namen projekta “Tablice smrtnosti” je ozaveščanje skozi užitek. S projektom opozarjam na uporabo demografske statistike v zavarovalništvu, ki jo občutim kot prikrito diskriminacijo žensk v kapitalizmu.
V zadnjem času poskuša država preložiti vse večji delež stroškov za socialno varnost na državljane in nas tako prepušča ponudbi na prostem trgu, ki pa postavlja svoje pogoje. Večina ljudi z njimi sploh ni seznanjena.
Če smo doslej odvračali oči od suhoparne statistike o umrljivosti, ki človeka kar malo stisne, se pustimo podučiti sladki čokoladi. A ne pozabimo, da tudi ta ni povsem nedolžna! Ugodje sladkanja je namreč čedalje bolj družbeno nesprejemljivo, saj lahko vodi v bolezen in prezgodnjo smrt.
Projekt Tablica smrtnosti se dotika številnih aktualnih vprašanj. Kako reagiramo na vse močnejše pritiske, da moramo sami poskrbeti za svojo starost ter skrbno načrtovati svojo prihodnost do zadnjega diha?
Evropska komisija je novembra 2003 predlagala prepoved uporabe spola kot faktorja pri izračunavanju premij in izplačil v zavarovalništvu. Zavarovalniška industrija pa se je temu predlogu uprla z argumentom, da je stopnja umrljivosti moških v vseh razvitih državah večja kot stopnja umrljivosti žensk.
Lahko takšno uporabo demografske statistike upravičeno imenujemo diskriminacija na podlagi spola?