Pogovor o oskrbi ni vedno lahek – posebej če gre za bližnje družinske člane. Nekateri se s tem, da potrebujejo pomoč, težko sprijaznijo, saj jih je strah izgube neodvisnosti. Prav tako je lahko ta tema obremenjujoča za svojce, ki pomagajo svojim ljubljenim pri teh spremembah.
Če imate svojca, za katerega menite, da bi mu koristila dodatna oskrba ali podpora na domu, se morda sprašujete, kako začeti. Odločitve v zvezi z oskrbo pogosto niso enostavne in zahtevajo veliko razmišljanja, načrtovanja, potrpežljivosti ter občutljivosti, zato je koristno, da imate pri tem nekaj pomoči.
Od prvega pogovora o oskrbi s svojcem do finančnega segmenta – veliko je stvari, o katerih je treba razmisliti. Morda vam bo teh nekaj ključnih vprašanj, ki si jih morate zastaviti, če menite, da vaš svojec potrebuje oskrbo na domu, dalo misliti oziroma razmisliti.
1. Kako naj začnem pogovor o oskrbi?
Pogovor o oskrbi je lahko zahteven, zato je dobro, da se nanj pripravite.
Vzemite si trenutek, da razmislite o perspektivi druge osebe in priznate, zakaj je lahko ta pogovor zanjo težak. Na ta način boste, v kolikor pogovor postane zahteven, lažje ostali potrpežljivi in razumevajoči.
Spodaj so nekateri nasveti, ki vam lahko pomagajo pri pogovoru o oskrbi:
Premišljeno izberite čas in kraj: Za pogovor izberite okolje, v katerem se vaš svojec počuti udobno in sproščeno. To bo olajšalo odkritost in poslušanje brez motečih zunanjih zvokov ali prisluškovanja. Če je mogoče, poskusite o oskrbi govoriti takrat, ko je vaš svojec v boljšem razpoloženju. Pogovor na slab dan ali v stresnem obdobju lahko povzroči nasprotni učinek.
Dovolite prostor za izražanje: Ključno je, da oba, tako vi kot vaš svojec, izrazita svoje misli in občutke. To ne bo le pomagalo pri nadaljnjem pogovoru, temveč vam bo omogočilo boljše razumevanje tega, kakšna oskrba bi bila najbolj koristna. Na primer: s katerimi vsakodnevnimi opravili ima oseba težave? Kakšno vrsti oskrbe si želi oziroma jo dovoli?
Čeprav boste morda vi tisti, ki boste morali urediti oskrbo, je pomembno, da se svojec v ta proces čim bolj vključi. To mu bo pomagalo ohraniti občutek nadzora nad svojim življenjem.
Poudarite prednosti oskrbe: Pojasnite, da je oskrba lahko rešitev za izboljšanje kakovosti življenja in da ne pomeni nujno izgube neodvisnosti. Mnogim osebam določena oskrba omogoča, da ostanejo doma in so manj odvisni od družinskih članov.
2. Ali mi lahko delodajalec pomaga pri organizaciji oskrbe za svojca?
Včasih je težko usklajevati delo in skrb za svojca. Država zato spodbuja delodajalce, da zaposlenim, ki skrbijo za družinske člane, omogočijo fleksibilne delovne pogoje. Pozanimajte se, ali vam lahko vaš delodajalec ponudi tovrstno podporo.
3. Kako lahko poskrbim za duševno dobrobit svojca med procesom oskrbe?
Oskrbovanci pogosto težko priznajo, da potrebujejo pomoč. Lahko se počutijo osramočene, razburjene ali celo osamljene zaradi izgube svoje neodvisnosti. To je lahko še posebej boleče za tiste, ki prej niso nikoli potrebovali pomoči.
Prijaznost in razumevanje sta v tem procesu ključnega pomena. Načrtujte majhne stvari, ki lahko polepšajo njihov dan, na primer izlet ali obisk vnukov. Takšne preproste geste lahko naredijo veliko razliko.
4. Kako lahko poskrbim zase?
Osredotočanje na svojca je pomembno, a ne smete pozabiti nase. Skrb za nekoga je lahko fizično in duševno naporna. Zagotovite si dovolj časa za sprostitev, hobije in druge aktivnosti, ki vas veselijo. V kolikor boste med skrbjo za svojca imeli občutek, da ste pod velikim stresom ali da se borite s tesnobo, razmislite o podpori skupin, ki nudijo pomoč skrbnikom in njihovim družinskim članom.
5. Kakšno vrsto domače oskrbe bi moj svojec potreboval?
Eden najbolj uporabnih korakov je, da za svojca organizirate oceno potreb po oskrbi. Strokovnjak bo ocenil, kako dobro se svojec spopada z vsakodnevnimi nalogami, kot so kuhanje, oblačenje in osebna higiena. Ta ocena vam lahko pomaga pridobiti jasnejšo sliko o potrebah svojca.
Razlikujemo med:
- pomoč na domu (zajema varstvo ter strokovno pomoč pri življenjskih aktivnostih),
- oskrba starejših na domu (zajema skrb za osebno higieno, hranjenje, družbo),
- nega starejših na domu (predvsem za osebe, ki so gibalno ovirane in potrebujejo podporo prav tako pri odvajanju, hranjenju in ostalih nujnih opravilih)
6. Koliko stane samoplačniška oskrba?
Vaš svojec bo verjetno moral prispevati k stroškom oskrbe, odvisno od svojih prihodkov in prihrankov. Končni stroški so lahko zelo različni, saj so odvisni od vrste oskrbe, lokacije in ravni storitev, ki jih izberete. Pomembno je, da se pred odločitvijo pozanimate o cenah in možnostih subvencij ali finančne pomoči, ki jih morda ponujajo občine ali druge ustanove.
7. Kje najdem zaupanja vredne ponudnike oskrbe?
V spletni brskalnik vtipkate »pomoč ali oskrba na domu« in dobili boste kar nekaj zadetkov, od spletnega mesta državne uprave do različnih agencij, ki se ukvarjajo s pomočjo/oskrbo/nego na domu.
8. Zaključek
Priznati, da svojec potrebuje pomoč, je lahko čustveno zahtevno tako za osebo, ki potrebuje oskrbo, kot za tiste, ki jo omogočajo. Pomembno je, da k tej tematiki pristopite s potrpežljivostjo, razumevanjem in odprtim umom. S pravim načrtovanjem in dostopom do zanesljivih virov lahko zagotovite, da bo vaš svojec prejel ustrezno pomoč, ki bo izboljšala njegovo kakovost življenja.
Domača oskrba je pogosto najboljša rešitev za ohranjanje občutka neodvisnosti in varnosti v udobju doma. Ne pozabite, da v tem procesu niste sami v tem procesu – na voljo so vam številne organizacije, agencije in strokovnjaki, ki vam pomagajo pri odločitvah in olajšajo pot naprej.